יול 26 2012

שני שקלים ואגורה נכנסו לפאב…

שני שקלים ואגורה נכנסו לפאב… נשמע כמו התחלה של בדיחה, אבל זו לא.

לא בדיחה טובה בכל אופן.

 

הלילה הועלה מס הקנייה על בירה ממחיר של 2.18 שקלים לליטר, ל-4.19 שקלים לליטר.

שטויות, עוד שני שקלים ואגורה… מה העניין הגדול?!

 

צו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה על טובין (תיקון מספר 38)


אז בואו אספר לכם איך זה נראה מהצד של תעשיית הבירה – המבשלות.

 

בשנים האחרונות קמו בארץ כ-20 מבשלות בירות קטנות המייצרות בירות בוטיק איכותיות. המבשלות האלו הוקמו ע"י אנשי חזון, חדורי אמונה, שאוהבים בכל לבם את התחום, ומנסים לחולל בארץ לא פחות ממהפכה. ליצור פה תרבות שעדיין לא קיימת, להביא לישראל תחום שבכל העולם הוא מפותח ומרכזי והוא מביא עמו גם מקומות עבודה, תיירות, אירועים ופסטיבלים והרבה עניין. דרך אגב – הוא מביא עמו גם בריאות (קופ"ח כללית – כוס בירה זה בריאות).

אתם בטח אומרים לעצמכם – "כן, חדורי אמונה, מהפכה עלק… הם מאמינים בצדקת הכסף! בירה זה עסק שמגלגל ים כסף…". אז זהו, שלא! אין כיום בישראל אף מבשלת בוטיק רווחית. כולן פועלות בהפסד מתוך תקווה שהשוק הזה ילך ויתקדם כפי שהוא עושה בשנה-שנתיים האחרונות.

רק בשביל להבין את גודל האתגר – הצרכן הישראלי שותה בממוצע 13 ליטר בירה לשנה לעומת 80 ליטר בארה"ב, 100 בגרמניה ובאירלנד ומעל 150 בצ'כיה השיאנית העולמית. ואם זה לא מספיק, אז מתוך כל 13 הליטרים האלו רק 0.3% תופסות בירות הבוטיק לעומת 4% בארה"ב. זה יוצא בערך בקבוק בירת בוטיק אחד לאדם לשנה. הישראלי פשוט (עדיין) לא מבין מה ההבדל בין בירות שונות ולמה צריך לשלם 12 שקלים על בירת בוטיק כשאפשר לקנות גולדסטאר ב-6 שקלים.

 

נחזור למס – יש בכל העולם מס שנקרא בלו (blo). זהו מס שמוטל על מוצרי צריכה כדי לצמצם את השימוש בהם. ההצדקה להטיל מס כזה על אלכוהול וטבק למשל, היא לכיסוי ההוצאות הרפואיות בטיפול בכל אלו אשר בריאותם תיפגע עקב השימוש במוצרים.

מס הבלו מכסה מוצרים רבים מסוגים שונים, וגם משקאות אלכוהוליים ובירה. ובכן, בארץ יש לנו גרסה מעט מעוותת של החוק הזה, בהשוואה למדינות מערביות אחרות:

1. ברוב העולם המס הוא מדורג, בהתאם לרמת האלכוהול במשקה. בארץ לא! המס על בירה (5% אלכוהול) דומה למס על וודקה (40% אלכוהול). (ראו פוסט הבהרה)

2. ברוב העולם אם יש מס על אלכוהול, אז הוא מוטל על כל סוגי האלכוהול. בארץ לא! אין מס על יין. לא בגלל שיש בו מעט אלכוהול (כ-15%), אלא בגלל שיש לו הרבה אוהדים בבני ברק (ו-20% בכנסת).

3. ברוב העולם יש הקלות מס שונות למבשלות הקטנות, כדי לעודד את תעשיית הבוטיק. בארץ לא!

4. מחקרים של השנים האחרונות מראים שבירה מועילה לבריאות. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על צריכה של בקבוק בירה ליום. אז למה משלמים על בירה מס שמיועד למוצרים שגורמים נזק לצרכן?!

 

אז מה קרה עם שני השקלים והאגורה?

בואו נחשוב רגע על תמחור של בירה. לא בפאב אלא בחנויות מתמחות, כאלו שעושות מבצעים ומוכרות במחירים סבירים. בקבוק שליש של בירת בוטיק עולה כ-12 שקלים לצרכן. מהמחיר עלינו להוריד 30 אגורות של פיקדון על הבקבוק, ואנחנו ב-11.70. אם נוריד את המע"מ, החנות מרוויחה 10.09 ש"ח על בקבוק כזה. היא רוכשת אותו מהמבשלה לכל היותר ב-7 שקלים לבקבוק. בתוך ה-7 שקלים האלו יש את המס הנוכחי (2.18 לליטר או 0.73 לבקבוק), ויש את מחיר הבקבוק עצמו (כ-70 אג' לבקבוק), והנה אנחנו ב-5.57 שקלים לבקבוק. בתוך ה-5.57 שקלים האלו יש עוד כמה עלויות שצריך לכסות – פקקים, מדבקות, ארגזים, עלויות חומרי הגלם של הבירה, הובלת הבקבוקים אל החנויות, החשמל, הגז, העובדים, ציוד הבישול, השכירות… עכשיו אתם מבינים מאיפה מנסים לסחוט עוד 2.01 שקלים לליטר?

המבשלות לא יכולות לעמוד בהוצאה, והמס יגולם ישירות במחיר. עכשיו נלך הפוך – המבשלה תעלה את מחיר הבקבוק בעוד 0.67 אגורות (2.01 לליטר הם 0.67 לשליש). כלומר החנות תקנה אותו ב-7.70. עכשיו הם כבר ימכרו אותו ב-13 שקלים במקום 12. בפאב שמוכר שליש ב-28 שקלים (פי 4 ממחיר הבקבוק במבשלה), יעלה המחיר כעת ל-31 שקלים. עכשיו תגידו לי אתם – אם תצטרכו לבחור בין חצי גולדסטאר ב-23-24 שקלים לבין שליש אלכסנדר/מלכה/גופר'ס/… ב-31 שקלים, מה אתם תבחרו להזמין?

דרך אגב – צריכת היין בישראל דומה מאוד לצריכת הבירה – 12 ליטרים לאדם לשנה. במקום להכפיל את המס על הבירה, יכלה הממשלה לייצר את אותה הכנסה בדיוק ע"י מיסוי דומה של היין… אבל בניגוד להתמודדות מול אוכלוסיית צרכני הבירה החייכנית, לגעת במחירי היין יכול להיות מאוד מסוכן, וממש לא פוליטיקלי קורקט 🙂

 

6 תגובות

6 תגובות לפוסט “שני שקלים ואגורה נכנסו לפאב…”

 1. לא סוגרת ת'פהבתאריך 27 יול 2012 בשעה 9:16

  החכמתי. היה מרתק לקרוא, ובעיקר מכעיס.
  תודה

 2. ליבירה פאב מבשלהבתאריך 27 יול 2012 בשעה 10:52

  קצר, ממצא וכל מילה אמת!

 3. מקסבתאריך 27 יול 2012 בשעה 16:56

  נו אז עוד 2 שקלים עדיין שווה את זה! זה יותר שווה מכל הוצאה אחרת שאני יכול לעשות בשבוע שלם.

 4. אורןבתאריך 28 יול 2012 בשעה 10:00

  פוסט מעניין.
  כמה הערות:
  1. צריכת היין בארץ עומדת על 4-6 ליטר לנפש – תלוי מי סופר. בין שליש לחצי מצריכת הבירה לנפש. מה שכן במונחי אלכוהול נקי, בהנחת 5% אלכוהול בממוצע לבירה ו13% בממוצע ליין – צריכת האלכוהול לנפש בבירה ויין דומות
  2. תוספת המס על הבירה תניב למדינה לכל היותר כ-190 מיליון ש"ח בהנחות הלא סבירות שהצריכה לנפש לא תיקתן בעקבות עליית המחיר החדה הצפויה וששיעור העלמת המס לא יגדל. לא סכום שישנה את הגרעון באופן ניכר
  3. העלאת המס על הבירה, אכן תגרום לעליית מחיר בכל הבירות (כולל אותה גולדסטאר שהזכרת שמחירה יעלה בצורה חדה יותר מאשר אותה בירת בוטיק) תקטין את הצריכה לפחות בטווח הקצר, אולם היא גם עשויה להיות זריקת העידוד הטובה ביותר לאותן 20 מבשלות בוטיק שהזכרת… אלה מביניהן שישרדו (כנראה שרובן לא) יהנו מצמיחה משום שהפער היחסי בינן לבין בירות זולות יותר יקטן מה שיסיט יותר צרכנים לצרוך אותן.

  אורן

 5. הדג הלבןבתאריך 28 יול 2012 בשעה 16:39

  תעשיית יין הבוטיק נהנית מהפטור בשל לובי חזק בכנסת, כמו זה שאין לאנשי הבירה, לצערינו. אין ספק שצמיחת מבשלות בירה ישראליות קטנות יכניסו טעם, צבע וארומות לתרבות שלנו, שלא לדבר על מקומות עבודה – יזמות מבורכת (זה לא מה שהמדינה כל הזמן מנסה לעודד???)

 6. איציקבתאריך 28 יול 2012 בשעה 17:58

  כך או כך אני מעדיף גולדסטאר!

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות