יול 27 2012

מיסוי אלכוהול בישראל – פוסט הבהרה

אתמול פרסמתי את הפוסט "שני שקלים ואגורה נכנסו לפאב…", וקיבלתי תגובות שאומרות שהמיסוי של בירה אינו דומה למיסוי של משקאות כהילים אחרים, והמיסוי הוא כן מדורג. אז יצאתי לבדוק את העניין…

ב-1 במרץ 2010 נכנסה לתוקף רפורמה במיסוי של משקאות אלכוהוליים, אשר מטרתה ליצור בארץ מיסוי מדורג בדומה למקובל בעולם. ע"פ הודעת הממשלה לעיתונות בנושא, הרפורמה תבוצע בהדרגה עד שבשנת 2014 המס יהיה 80 ש"ח לליטר כוהל. כלומר – בקבוק וודקה המכיל 40% אלכוהול בנפח, ואשר בו 750 מ"ל ימוסה בסכום של 80 ש"ח כפול 0.75 ליטר כפול 40% בנפח = 24 ש"ח.

אם היינו מבצעים את החישוב עבור בקבוק בירה המכיל 5% אלכוהול בנפח של 330 מ"ל, היינו מקבלים מס בגובה 80 כפול 0.33 כפול 5% = 1.32 שקלים. המחיר לליטר הוא 1.32 כפול 3 = 3.96 ש"ח לליטר בירה. 

היות ובירה לא כלולה ברפורמה מ-2010 ויש לגביה תקנות נפרדות, עד היום המיסוי היה 2.18 ש"ח לליטר. התקנה החדשה שהעלתה את המיסוי ל-4.19 ש"ח לליטר, מיישרת קו בין מיסוי הבירה לזה של משקאות כהילים אחרים. אפשר לקרוא על כך גם כאן.

תודה לאלו שהעירו את תשומת לבי ואפשרו לי לפרסם את התיקון הנ"ל.

חשוב לי להדגיש – אין בכך להפחית מכובד הבשורה לתעשיית הבירה המקומית – ייצור הבירה בארץ יקר מאוד ממילא, עקב עלויות חומרי הגלם הגבוהות (לתת, כשות, שמרי בירה – כולם מיובאים – על כך בפוסט נפרד). הצריכה הנמוכה מחד והעלויות הגבוהות מאידך הן שילוב קטלני שלא מאפשר לתרבות בירה מקומית להתפתח. המיסוי החדש מגדיל עוד יותר את העלויות וחוסם את האפשרות להמשך התקדמות התעשייה הזו.

ישראל שוב תישאר מאחור… ולמי שחושב שדווקא טוב שלא תהיה פה תרבות בירה, תציצו פה!

 

 

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות